Hasznos tudnivalók

Tüzelőanyag

A cserépkályha nem szemétégető mű !! Ha szemetet éget, azzal árt környezetének, és cserépkályhájának! Lehetőleg 2 éves száraz kemény tűzifát használjon pl.: Bükk, tölgy, kőris , gyertyán, vagy akác …

Szárító fűtés

A cserépkályha elkészülte után, üzembe helyezés előtt szárító fűtést kell alkalmazni. Mintegy két hétig naponta. A szárító fűtés kizárólag tüzelőfa felhasználásával kezdhető. Eleinte nagyon kis tűzre van szükség, ami azt jelenti, hogy rakjunk a tűztérbe egy kis gyújtóst és 2-3 db, 4-5 cm vastag hasított keményfát. 7-8 nap után fokozatosan növeljük a berakott tüzelőfa mennyiségét, begyújtásokként oly módon, hogy az ötödik és hatodik begyújtás alkalmával egyszerre elégetett fa mennyisége kb. 5-6 kg legyen.
A begyújtást naponta kétszer reggel és este is el lehet végezni.
A szárító fűtés időtartama alatt úgy a tüzelő-, mint a hamuajtót ha van résnyire nyitva kell hagyni. A kályhát nem szabad lezárni. A szárítás végén a csempéket szükség esetén száraz ronggyal át kell törölni.

Cserépkályhák füstölése

Cserépkályháknál fűtési szezon kezdetén és végén elfordulhat, hogy a begyújtáskor keletkező füstgázok nem a kéménybe, hanem a tüzelőajtón keresztül a fűtendő helyiségbe távoznak.
Különösen enyhe, esős, nedves, őszi és kora tavaszi hónapokban fordul elő ilyen visszafüstölés, leginkább akkor, amikor a cserépkályhákat nem fűtjük naponta, vagyis amikor a kéményben lévő levegő hőmérséklete alacsonyabb a külső levegő hőmérsékleténél, tehát nincs meg a huzat biztosításához szükséges fajsúlykülönbség. Ajánlatos ilyenkor a kéményajtón keresztül kevés papírral és puhafával a kéményt felmelegíteni és a cserépkályhába már bekészített tüzelőanyagot csak ezután meggyújtani. A kémény felmelegítését igen nagy körültekintéssel és óvatosan kell végezni, mert a felmelegedés következtében beálló erős huzat a begyújtáshoz használt papirost, égő pernyét a kéménycsatornán keresztül a szabadba húzza, és ott gyúlékony anyagra érve tüzet okozhat.

Tüzelés menete
  1. Tisztítsuk meg a tűzteret.
  2. A tűztérbe annyi fát tegyünk, hogy az a napi adagnak megfelelő legyen kb. 7-12 kg. Ne pakoljuk folyamatosan, mert az gazdaságtalan tüzelést eredményez és sokkal több meleget nem kapunk. A tüzelőajtón keresztül addig kell a levegőt biztosítani, amíg ég a tűz.
  3. Az égés alatt a tüzelőajtót NEM SZABAD ELZÁRNI, mert az a kályha robbanásához vezethet.
  4. Amint a tűz kialszik, és csak hamvadó parázs van, a tüzelőajtót el lehet zárni, különben az állandó kereszthuzat hűteni fogja a kályhát.
  5. A cserépkályha a legjobb hatásfokot akkor éri el, ha kemény száraz fával tüzelünk benne, napi rendszerességgel. Ilyenek pl.: akác, tölgy, bükk, cser, gyümölcsfák.
A helyes tűzgyújtás

A fahasábokat úgy helyezzük el, hogy a vastagabb darabok kerüljenek alulra, és arra merőlegesen felfelé haladva egyre vékonyabbakat tegyünk. A fák közt kb. 2 cm rést kell hagyni, hogy köztük a levegő szabadon áramolhasson. A begyújtóst a farakás tetejére helyezzük el, és itt gyújtjuk meg, hogy az égés fentről lefelé történjen. Lehetőleg ne papírt használjunk, mert a pernye gátolhatja az alatta lévő fa égését. A felülről begyújtott farakás égése során egyszerre kevesebb levegőre van szükség az égéshez. Így a cserépkályha légbevezetőjén keresztül elegendő friss levegő juthat a tűztérbe , ezért az éghető gázok , és a korom is tökéletesen elég. A cserépkályha füstjáratai nem kormozódnak le, és nem szennyezzük a környezetünket.

Tisztán és épen tartás

Évente egyszer a cserépkályhát, a füstcsövet és a kéményt meg kell tisztítani a koromtól. Fontos a tűztér átvizsgálása, a csatlakozások tömítettségének ellenőrzése, fúgázás javítása. Célszerű erre már a fűtési szezon végén sort keríteni! Érdemes szakember segítségét igénybe venni!
Lehetőleg mindig száraz, puha ronggyal tisztítsuk a csempéket. Semmilyen háztartási tisztítószert ne használjunk.

Cserépkályhák robbanása

A fűtési Leírások be nem tartása igen nagy károkat okozhat és súlyos balesetek előidézője lehet.

Ne égessünk a kályhába olyan anyagokat, amik sok gázt és füstöt termelnek. Ilyenek az olajos magvak héja, újságpapír, rongy, műanyag hulladék.
Az elégetlen gázok nem ritkán egészen megtöltik a cserépkályha járatait, és levegővel keveredve robbanó keveréket képezhetnek. Ez a gáz és levegőkeverék meggyulladva robbanásszerűen éghet el. Az így bekövetkezett robbanás a cserépkályha tetejét ledobja, nagy koromtömeget szór a helyiségbe, sőt az egész cserépkályhát szétvetheti.

Fontos tudnivalók!!!

Cserépkályhánk megfelelő működéséhez elengedhetetlen a jó kémény, amelynek átmérője cserépkályha esetén lehetőleg 160-180 mm átmérőjű az ideális. A kémény minimális magasságának a kályha bekötésétől számítva legalább 4,5 méter magasnak kell lennie. A huzat erősségét a kémény átmérője, és magassága is befolyásolja, minél nagyobb a kémény magassága annál nagyobb a huzata is.

Az égéshez elegendő oxigénre van szükség különben cserépkályhánk nem fog megfelelően működni kormosodni, szagosodni fog. Az égéshez szükséges levegőt a kályha, vagy a szobából nyeri, vagy légcsatornán keresztül kintről a szabadból. Ha a szoba levegőjét használja fel a kályha akkor a jól záródó ablakok miatt külön kell gondoskodnunk a helyiség friss levegő utánpótlásáról az ablakokba vagy a falba épített szellőzőn keresztül, különben elfogy az oxigén, és ez sem a kályhánknak sem a mi egészségünknek nem tesz jót.